Ubytování Rožnov pod Radhoštěm, Láz 228, Rožnov pod Radhoštěm | +420 603 371 511 Letní dovolená Zimní dovolená www.chalupa-roznov.cz

Ubytování na Valašsku - Jírova chalupa

          Ubytování v soukromí na Valašsku - Jírova chalupa Rožnov pod Radhoštěm
Novinky     Ubytování     Služby     Fotogalerie     Zajímavosti v okolí     Kam na výlet?     Mapa     Napište nám     Kontakty

Facebook
WIFI
   
Interaktivní mapa okolí


Rezervace ubytování

 

Zajímavosti v okolí

Letní dovolená

 • ke koupání potok Dolní Paseky 800 m, 2 x koupaliště v Rožnově pod Radhoštěm 1,5 km, přehrada Horní Bečva 15 km, aquapark Frenštát p. R. 13 km
 • Lanový horský park Tarzánie - Trojanovice 11 km
 • možnost projížďky na koních 5 km
 • bowling a fitcentrum 1,5 km
 • tenisové kurty, golf a minigolf 2,5 km
 • v okolí jsou výborné podmínky pro turistiku, cykloturistiku a houbaření
 • navštivte Pustevny 11km (lanová dráha - Trojanovice)

Zimní dovolená

 • v zimě lyžování v okolních sky centrech na Soláni,Pustevnách,Bečvě a Velkých Karlovicích, případně na místním dětském vleku vzdáleném 150m.
 • hrad Hradisko 4 km, hrad Trůba 25 km ve Štramberku, hrad Hukvaldy 30 km, zámek ve Valašském Meziříčí 12 km, zámek a muzeum Nový Jičín 25 km
 • skanzen lidové architektury v Rožnově pod Radhoštěm 1,5 km
 • muzeum Tatra v Kopřivnici 23 km
 • Kino Panoráma Program Kina Panorama

Rožnov pod Radhoštěm

Rožnov pod Radhoštěm je jakýmsi Valašskem v malém, alespoň pokud jde o historii jeho osídlování. Byl založen už v čase první zemědělské kolonizace ve 13. století. Od 16. století vznikaly kolem města pod horami i v horách paseky, ze kterých se potom v údolích při dvou horských potocích zformovaly dvě samostatné osady, Dolní a Horní Paseky. A konečně na horách nad Rožnovem, na Bačovém vrchu, na Černé hoře a na Radhošti, se rozkládaly salaše, pastevecká hospodářství Valachů. Rožnov v minulém století čítal jen tři tisíce obyvatel. Jeho obyvatelé se drželi tradičního způsobu života, což bylo mezi jiným dáno i chudobou celého kraje. Ve staré původní podobě se uchovalo i náměstí. Sestávalo ze čtyřiceti dřevěných patrových domů, v průčelí spojených malebnými podloubími.

V 19. století se starobylé dřevěné městečko Rožnov začalo měnit ve věhlasné lázně. Léčebnými prostředky se stalo výtečné klima, určené pacientům s plicními chorobami. Druhým léčebným médiem se stala žinčice, tj. ohřívaná ovčí syrovátka, zpracovávaná v horských salaších v okolí Rožnova. Nedlouho po půlnoci vycházeli denně pastevci z Radhoště, Bačova vrchu a z jiných míst. Na zádech nesli deset až dvacet litrů žinčice získané z večerního dojení, aby ji ještě před svítáním v Rožnově prodali. Lázeňští hosté se pak s lázeňským pohárem, naplněným čerstvou sladkou žinčicí, procházeli po parku a zhluboka dýchali vlhký ranní vzduch prosycený pryskyřicemi. Přijížděli sem z celé střední Evropy, ale zejména z tehdejšího Rakouska-Uherska. Snad nejvíce cizinců přijelo z polské Haliče. Mezi hosty nechyběly ani osobnosti tak významné, jako byl psychoanalytik Sigmund Freud a zakladatel genetiky Johann Gregor Mendel.

Lázeňství povzneslo i kulturu města. Vznikl rozsáhlý lázeňský park, ve kterém po čase vystavěli lázeňský dům. V parku i na náměstí vyhrávala lázeňská kapela. Už roku 1862 tu založili pěvecký spolek Tetřev, jeden z prvních na Moravě. Rožnovské měšťany už neuspokojovaly dřevěné patrové domy. Bourali je a nahrazovali zděnými, naštěstí ne všechny. Přece se však našel někdo, komu bylo těchto staveb líto. Tak se zrodila idea Valašského muzea v přírodě.

Rožnov pod Radhoštěm dnes je významným turistickým a rekreačním centrem Moravskoslezských Beskyd. Město i okolí poskytují mnohé příležitosti pro turistické vycházky, lyžařské tůry, koupání se širokou nabídkou stravovacích i ubytovacích služeb. Má velmi dobré dopravní spojení po silnici , letiště v Ostravě-Mošnově, železniční trať Valašské Meziříčí - Rožnov p.Radh. Město je díky svému krásnému zasazení do Moravskoslezských Beskyd často nazýváno "perlou" nebo "srdcem" Beskyd a Valašska. Rovněž je považováno za "bránu" do Moravskoslezských Beskyd.

Blízké okolí

Valašsko má bohatou historii a množství cenných kulturních památek.Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm představuje unikátní centrum lidového stavitelství. Tato kulturně-přírodní památka, jejichž návštěvnost je srovnatelná s návštěvností Pražského hradu, umožňuje v koncepci "živého muzea" předvádět tradiční řemesla, pěstovat původní plodiny i chovat tradičním způsobem dobytek. Množství originálních staveb a exponátů je možno zhlédnout ve třech areálech - Dřevěné městečko, Mlýnská dolina a Valašská dědina.

V Rožnově pod Radhoštěm se dochovaly na vrchu Hradisku zříceniny hradu z r.1275 a na nově zrekonstruovaném náměstí barokní kostel z r.1745-49.

Významnou památkou Valašského Meziříčí je historické jádro měšťanských domů, zámek Žerotínů ze 17.stol. a dřevěný kostel sv.Trojice z konce 16.stol.

Ve Vsetíně renesanční zámek - nyní muzeum.

Štramberk je podhorské městečko nazvané pro svou malebnost valašský betlém. Naleznete zde zbytky hradu se známou Štramberskou trúbou, jeskyň Šipka, proslulou nálezem čelisti člověka neandrtálského a barokní kostel.

V obci Velké Karlovice je zachováno mnoho staveb původní dřevěné valašské lidové architektury z 18.století, roubený farní kostel, fara, valašské fojtství a ve starém kupeckém domě Karlovické muzeum.

Dřevěný kostel z r. 1551 v Hodslavicích, rodišti literáta Františka Palackého, patří k nejstarším dřevěným stavbám u nás. V rodném domku Františka Palackého se nachází jeho muzeum.

V obci Velká Lhota, kde působil v r.1875-95 Jan Karafiát - autor Broučků, se dochoval dřevěný evangelický kostel z r.1783. Z Velké Lhoty je velký výhled do okolí - přehradní nádrž Bystřička.

Teplice nad Bečvou jsou proslulé termálními prameny a lázněmi chorob srdečních a cévních. Najdete zde nejhlubší propast v České republice a Zbrašovské aragonitové jeskyně.

Z osady Ráztoka v Trojanovicích vede sedačková lanovka na Pustevny. Odtud po hřebenu směrem k vrcholu Radhoště stojí socha pohanského boha Radegasta. Na vrcholu Radhoště stojí kaple z r.1898, sousoší Cyrila a Metoděje. V podzemí Radhoště se nachází největší pseudokrasová jeskyně Cyrilka.

U obce Hukvaldy, kde se narodil hudební skladatel Leoš Janáček, je mohutná zřícenina hradu s rozsáhlou oborou s mufloni a daňky. Technické muzeum automobilů je možné navštívit v městě Kopřivnici, proslulém výrobou aut značky Tatra.

Skanzen - Valašské muzeum v přírodě

Areál Valašského muzea v přírodě tvoří tři komplexy:

 • Dřevěné městečko
 • Mlýnská dolina
 • Valašská dědina

Dřevěné městečko je nejstarším areálem Valašského muzea v přírodě. Od roku 1925, kdy bylo poprvé otevřeno pro veřejnost, sem byly postupně přeneseny a znovu postaveny domy z rožnovského náměstí. K nim později dostavěna kopie kostela z Větřkovic a kopie fojtství z Velkých Karlovic. Posledním objektem, postaveným v roce 1974, je rekonstrukce Žingorova domu z rožnovského náměstí. Doplňkem obytných staveb jsou stavby hospodářské, zvonice a studny. Během roku tady probíhají v areálu Dřevěného městečka lidové slavnosti, připomínající obřady a obyčeje zdejších obyvatel. Pravidelně jsou realizovány programy s ukázkami starých způsobů domácí práce a řemesel. Mezi hojně navštěvované akce patří Rožnovské slavnosti a jarmarky. O víkendech pravidelné folklórní pořady. Prohlídka s průvodcem trvá 45 minut. Možnost individuální prohlídky.

Mlýnská dolina je nejmladším areálem Valašského muzea v přírodě. Byla otevřena v roce 1982. Valcha, mlýn a pila jsou kopiemi objektů z Velkých Karlovic. Lisovna oleje je původní stavbou z 18. století. Hamr je rekonstrukcí provozu z Ostravice. S výjimkou lisovny jsou všechny mechanismy poháněny vodní silou. Provoz zahajuje slavnostní program s ukázkami řemesel, v červnu se tu konají kovářská setkání, v srpnu rybářský den. Prohlídka s průvodcem trvá 45 minut.

Valašská dědina je nejrozsáhlejším areálem Valašského muzea v přírodě. Hospodářské usedlosti, salašnické stavby, mlýn a kovárna jsou umístěny v krajině, která svou členitostí připomíná mnohé vesnice na úbočích Beskyd. První objekty byly postaveny v roce 1962, areál zpřístupněn od roku 1972. Interiéry obytných domů zachycují způsob bydlení od poloviny 19. století v různých sociálních vrstvách. V průběhu roku se zde konají programy, oživující staré způsoby hospodaření. Políčka, zahrádky a ovocné stromy připomínají pěstování starých plodin. Během prohlídky se lze setkat s řadou domácích zvířat i stádem ovcí. Prohlídka s průvodcem trvá 120 minut.

Příroda

Severovýchodní oblast České republiky tvoří pohoří Moravskoslezských Beskyd a Vsetínských vrchů. Tento region byl osídlen pastevci ovcí (Valachy) ve 13. a 14. století a podle nich i nazván. Spojením kultury horských pastevců a zemědělců, kteří se usadili v údolích, vznikla velmi osobitá kultura, která je dnes zachována v působivé lidové architektuře a silné folklórní tradici.

Scenérii zalesněných svahů, tvořených převážně smrkovými lesy, dotváří sluncem prozářené louky, modré hory, stráně vonící jalovcem a borůvčím - to je tvář Valašska. Již v roce 1973 byly Beskydy vyhlášeny Chráněnou krajinnou oblastí, která je rozlohou 1166 km2 největší v České republice.

Nejpamátnější horou Beskyd je Radhošť (1129 m n.m.), k němuž se váží kultovní tradice starých Slovanů, kteří zde uctívali pohanské bohy. Oblast Radhoště spolu s horským sedlem Pustevny (1018 m n.m.) je vyhledávána pro své jedinečné přírodní krásy a rekreační možnosti v létě i v zimě. Pokrývá ji hustá síť značených turistických tras jak pro letní turistiku, tak pro zimní turistiku na běžkách. V zimě je zde k dispozici několik lyžařských vleků a sjezdovek.

Výškou dominuje Lysá hora (1324 m n.m.), malebností krajiny vyniká vrch Soláň (861 m n.m.). Horské hřebeny poskytují možnost jedinečných výhledů na vrchy a údolí, hory a ráztoky, jalovcové stráně, březové hájíčky a samoty ztracené v lesích. Za jasného počasí lze dohlédnout až k slovenským pohořím Malé Fatry.

Obrázek Valašska lze poskládat z toulek po krajině kolem měst Rožnov pod Radhoštěm, Valašské Meziříčí, Vsetín, Frenštát pod Radhoštěm, Štramberk, a vesnic Valašská Bystřice, Velká Lhota, Velké Karlovice, Karolinka, Nový Hrozenkov, Dolní, Prostřední a Horní Bečva, Trojanovice, Bystřička, Staré Hamry, Bílá, Morávka, Hukvaldy ... Nevšedním zážitkem je návštěva Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, které pravidelně ožívá životem na valašském venkově se vším, co k němu patřilo.

Klimatické podmínky Valašska s průměrnou roční teplotou 9°C poskytují slunná a teplá léta, dlouhé podzimy a vlivem hojných srážek zimy bohaté na sníh, zejména ve vyšších horských polohách.

Sport a turistika

Možnosti pro sport a turistiku jsou ve zdejším regionu přímo ideální!

Nabídka sportovních aktivit:

 • Cykloturistika po krásných trasách Moravskoslezských Beskyd
 • Plavání v areálu městského koupaliště, v aquaparku ve Frenštátě p. r. nebo v případě špatného počasí a v zimě na Krytém bazénu v Rožnově p. R.
 • Lanové centrum v Rožnově pod Radhoštěm
 • Painball
 • Tarzánie - horský lanový park
 • Lyžování v areálech - Pustevny, Soláň, Bílá, Velké Karlovice, Horní Bečva
 • Bruslení a hokej na zimním stadiónu v Rožnově p. R.
 • Tenis - tenisový klub Rožnov p. R.
 • Minigolf vedle areálu koupaliště v Rožnově p. R.
 • a další

Turistické cíle:

 • Pustevny
 • Pustevny
 • Radhošť a Radegast
 • Velký Javorník
 • Lysá hora
 • Hukvaldy
 • Štramberk
 • Nový jičín
 • Technické muzeum v Kopřivnici
 • a další

Krytý bazén v Rožnově pod Radhoštěm

Krytý bazén nabízí svým návštěvníkům v ceně vstupného do krytého bazénu během provozní doby :

 • velký plavecký bazén s teplotou vody 29°C, s rozměry 25 m x 12,5 m a hloubkou od 1,20 m do 1,60 m
 • dětský bazén s teplotou vody 30°C, s rozměry 9 m x 6 m a hloubkou od 0,40 m do 0,80 m
 • tobogan dlouhý 44 m s dojezdem do velkého bazénu do hloubky 1,30 m
 • dámské i pánské parní lázně s teplotou od 47°C do 52°C včetně ochlazovacích bazénků
 • 5 masážních trysek umístěných v boku-stěně bazénu
 • 3 dnové masážní trysky - vodní, vzduchová a kombinaci voda vzduch
 • vodní masážní chrlič
 

U velkého bazénu je také umístěn vířivý bazén - whirlpool s teplotou vody 33°C a s kapacitou 5 míst. Whirlpool se platí samostatně.


 

Rychlý kontakt

Jiří Rýdel
Láz 228
Rožnov pod Radhoštěm
756 61

Telefon: +420 603 371 511
Mobil: +420 777 196 748

Email: info@chalupa-roznov.cz
Web: www.chalupa-roznov.cz

Jsme na Facebooku


(c)2018 B7 design & Infocity Hosting Novinky | Nabídka ubytování | Služby | Fotogalerie | Zajímavosti | Výlety | Mapa | Napište | Kontakty Nahoru